Rynek, o który warto powalczyć
Barierą w rozwoju naszych stosunków gospodarczych jest brak porozumienia o wzajemnej ochronie inwestycji, o unikaniu podwójnego opodatkowania – mówi Danucie Walewskiej przedstawiciel Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej.
Rz: Jak to się stało, że Tajwan, jeszcze pod koniec lat 80. ubiegłego wieku znany jako producent artykułów tanich i niekoniecznie najwyższej jakości, stał się jednym ze światowych centrów najbardziej rozwiniętych technologii?
Nacisk na edukację, parki naukowe i kreowanie strategii skierowanych na naukę i technologie innowacyjne stworzyło warunki dla przekształcenia Tajwanu z gospodarki opartej na rolnictwie w gospodarkę opartą na wiedzy i technologiach. Mieli w tym udział także nasi studenci, którzy w latach 60. kształcili się na amerykańskich uczelniach, a w latach 70. wrócili na Tajwan. Powstanie Taiwan Semiconductor (TSMC) jest przykładem sukcesu. „Businessweek" określił kiedyś Tajwan jako „ukryte centrum globalnej gospodarki", bez którego światowe IT nie jest w stanie funkcjonować. Pomocna była liberalizacja gospodarki i handlu. Podpisaliśmy osiem umów o wolnym handlu, a Tajwan stał się szóstym największym partnerem handlowym Unii Europejskiej i bardzo chcielibyśmy podpisać umowę o wolnym handlu z UE. Z badań wynika, że obie strony zyskałyby dzięki niej ponad 10 mld euro. Najwyższy więc czas, aby Tajpej i Bruksela rozpoczęły dyskusję o porozumieniu o współpracy gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta