Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie musi płacić za czas spędzony na niedzielnym kursie

15 września 2014 | Prawo i praktyka | Monika Wacikowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Osoba uczestnicząca na polecenie pracodawcy w szkoleniu zawodowym w sobotę 
lub niedzielę, które są dla niej dniami wolnymi od pracy, nie dostanie za to żadnej rekompensaty. 
Nie przysługuje jej ani wynagrodzenie, ani czas wolny.

Pracownicy, których pracodawca kieruje na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, dostają za ten czas normalne wynagrodzenie – takie jakie otrzymaliby za wykonywaną wtedy pracę. Niekiedy jednak nie mogą liczyć na nic. Wszystko zależy od tego, jak szef zaplanował pracę na dzień, w którym etatowiec ma się kształcić.

Większe szanse na rynku

Najbardziej popularne szkolenia dla kadry to te podnoszące ich kwalifikacje zawodowe. Zalicza się do nich kursy, dzięki którym wzrasta fachowość pracownika, a co za tym idzie, dzięki nim poszerza lub nabywa nową wiedzę czy umiejętności. Chodzi o takie zdobycie czy poszerzenie dotychczasowych kompetencji, które przydadzą się pracownikowi nie tylko u tego pracodawcy, ale również ogólnie na rynku pracy.

Przykład

Zatrudnionego w dziale kadr szef skierował na szkolenie z prawidłowego prowadzenia akt osobowych personelu. Podniosło ono jego kwalifikacje zawodowe. Po pierwsze, biorąc w nim udział, pracownik nabył nową lub poszerzył dotychczasową wiedzę o zagadnieniach będących tematem kursu. Po drugie, ta wiedza się przyda mu u dotychczasowego pracodawcy, a także będzie ją mógł wykorzystać, gdy zmienił zatrudnienie.

Szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe dają zysk obu stronom stosunku pracy. Pracownik nabywa nową wiedzę lub umiejętności (lub przynajmniej je poszerza),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9941

Wydanie: 9941

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament