Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosyjskie Lebensraum, czyli inwazja okiem ekonomisty

15 września 2014 | Ciekawa ekonomia
Christopher A. Hartwell
źródło: materiały prasowe
Christopher A. Hartwell

Potrzebna jest nie „Noworosja” dostarczająca części fabrycznych, ale „nowa Rosja” odrzucająca imperialistyczną ideologię – pisze prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE

Christopher A. Hartwell

Ubiegły miesiąc był pasmem rocznic upamiętniających najczarniejsze momenty historii Europy w XX wieku. 23 sierpnia upamiętnialiśmy fakt podpisania w 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa paktu z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Joachimem Ribbentropem. Paktu, na mocy którego Europa Wschodnia miała zostać rozdzielona między dwa totalitarne reżimy. Wkrótce po jego zawarciu, 1 września 1939 r., Polska została zaatakowana przez Niemców; Związek Radziecki uczynił to samo 16 dni później.

Imperialistyczna mentalności Rosji nie wzmacnia, ale osłabia i powstrzymuje powstanie efektywnej gospodarki

Choć porównanie wydarzeń sprzed 75 lat do obecnej sytuacji na Ukrainie nasuwa się samo – europejscy liderzy są równie niezdolni do sprzeciwienia się agresji, brak zgody co do tego, jak reagować, co Rosja wykorzystuje przygotowując kolejne prowokacje – warto zwrócić uwagę na nieco mniej oczywisty, ekonomiczny wymiar konfliktu. Zarówno tego dzisiejszego, jak i tego z 1939 r.: imperializm ekonomiczny niezmiennie wydaje się na Kremlu w modzie.

Socjalistyczni imperialiści

Imperializm uważany był przez Lenina za „najwyższe stadium kapitalizmu". Definicję tę zaadaptował na potrzeby swoich poczytnych publikacji historyk stalinizmu Eric Hobsbawm. W ramach tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9941

Wydanie: 9941

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament