Bez obniżenia kapitału zakładowego
Umorzenie udziału lub udziałów może nastąpić także z czystego zysku spółki.
W takiej sytuacji nie zachodzi potrzeba obniżenia kapitału zakładowego, a także zmiany umowy spółki. Wypłata wynagrodzenia następuje ze środków własnych spółki osiągniętych w ramach zysku. Zazwyczaj udziały zostają wówczas umorzone z chwilą powzięcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o umorzeniu, choć w umowie spółki lub powyższej uchwale istnieje możliwość określenia innej chwili. W wyniku umorzenia z czystego zysku bez obniżana kapitału zakładowego dochodzi do sytuacji, w której kapitał zakładowy pozostaje bez zmian natomiast zmniejszeniu ulega pierwotna ilość udziałów w spółce.
Umorzenie udziałów z czystego zysku jest zatem procedurą znacznie mniej sformalizowaną niż w przypadku umorzenia w powiązaniu z obniżeniem kapitału zakładowego. Kwestia jednak wyboru konkretnego sposobu umorzenia udziałów jest ściśle związana z kondycją finansową spółki.
Umowa nabycia
Należy podkreślić, że do dobrowolnego umorzenia udziałów oprócz spełnienia podstawowych powyżej wskazanych ogólnych wymogów, konieczne jest podjęcie uchwały wspólników o umorzeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta