Czym jest faktura elektroniczna
Dokument w formacie .doc nie spełnia wymogów pozwalających uznać go za e-fakturę. Jest edytowalny, a to oznacza, że nie spełnia warunku integralności.
1 stycznia 2014 r. do ustawy o VAT wprowadzono definicję faktury elektronicznej, czyli potocznie e-faktury. Zgodnie z dodanym w jej art. 2 pkt 32, za e-fakturę uznaje się fakturę w formie elektronicznej, wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.
Co zatem powinna zawierać faktura elektroniczna i jakie warunki powinien spełnić przedsiębiorca, aby e-faktura była zgodna z obowiązującymi regulacjami?
E-faktura musi zawierać informacje ujęte w art. 106e ustawy o VAT. Najistotniejsze z nich (ustawa zawiera wiele wariantów obowiązkowych elementów faktury w zależności od rodzaju czy okoliczności transakcji) to:
∑ data wystawienia faktury,
∑ numer identyfikujący fakturę,
∑ dane (nazwa/imię i nazwisko, adres, NIP) podatnika oraz nabywcy towarów i usług,
∑ data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty,
∑ nazwa towaru lub usługi,
∑ miara i ilość,
∑ cena jednostkowa i wartość netto,
∑ kwota rabatu,
∑ stawka i kwota podatku,
∑ suma sprzedaży netto z podziałem na stawki VAT,
∑ kwota należności ogółem.
Warunkiem koniecznym stosowania faktur elektronicznych jest system zapewniający autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktury. Jest to określone w art. 106m ustawy o VAT >patrz ramka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta