Czy klient opodatkuje voucher tak jak nagrodę
Sprzedaż premiowa nie jest zdefiniowana w przepisach. Mnogość okoliczności, w których firmy wydają bony, sprawia, że fiskus zajmuje różne stanowiska co do skutków podatkowych tego rodzaju działań dla obdarowanych konsumentów.
Czy otrzymanie przez konsumenta (osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej) bonu/vouchera uprawniającego do określonego rabatu kwotowego oznacza dla tego klienta uzyskanie nagrody czy też innego przysporzenia majątkowego, które skutkowałoby powstaniem dla niego przychodu podatkowego? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o PIT od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy m.in. z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową (z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 tej ustawy) – w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Jednocześnie, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.
Nie ma w ustawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta