Zaliczka dopiero po zatwierdzeniu
Wcześniejsza wypłata na poczet przewidywanej dywidendy ma umożliwić wspólnikom i akcjonariuszom dostęp do dodatniego wyniku wypracowanego w trakcie roku, a także być zachętą dla potencjalnych nowych akcjonariuszy.
Spółki kapitałowe wynagradzają swoich akcjonariuszy przeważnie raz do roku, podejmując uchwały o podziale wypracowanego zysku na zwyczajnych zgromadzeniach zatwierdzających roczne sprawozdanie finansowe.
Szczególnym sposobem realizacji prawa do partycypacji w zysku jest wypłata zaliczki na poczet ewentualnej przyszłej dywidendy za rok obrotowy, który jeszcze nie dobiegł końca. Zagadnienie to zostało uregulowane w kodeksie spółek handlowych (k.s.h.).
Tylko po spełnieniu warunków
W przypadku spółki z o.o., w myśl art. 194 k.s.h., umowa spółki może nadawać zarządowi specjalne upoważnienie do wypłaty udziałowcom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeśli spółka ta posiada wystarczające środki finansowe na ten cel. Artykuł 195 § 1 k.s.h. doprecyzowuje, że zaliczkowa forma wypłaty dywidendy może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka ta może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.
Na wypłatę zaliczki na dywidendę zarząd nie może przeznaczyć niepodzielonych zysków z lat poprzednich ani kwot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta