Sposób na niepożądanych wspólników
Umorzeniu może ulec udział, choć gdy w spółce zostały ustanowione udziały podzielne, możliwe jest również umorzenie części udziału. W przypadku, gdy zostaną umorzone wszystkie udziały danego udziałowca, wygasa również jego uczestnictwo w spółce.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinien znać regulację prawną, jaką przewiduje art. 199 kodeksu spółek handlowych. Dotyczy ona umorzenia udziałów w spółce. Instytucja ta może mieć zastosowanie w różnych sytuacjach powstałych w związku z prowadzonym biznesem. Na przykład umorzenie udziału może zostać dokonane w przypadku śmierci jednego ze wspólników, gdy umowa spółki przewiduje wyłączenie spadkobierców zmarłego do spółki.
Co to właściwie oznacza
Umorzenie udziału jest definiowane jako unicestwienie praw i obowiązków z niego wynikających. Umorzeniu może ulec udział, choć gdy w spółce zostały ustanowione udziały podzielne, możliwie jest również umorzenie części udziału. W przypadku, gdy zostaną umorzone wszystkie udziały wspólnika, wygasa jego uczestnictwo w spółce.
Trzy rodzaje
Można wyróżnić trzy rodzaje umorzenia udziału:
∑ przymusowe, a więc bez zgody wspólnika, którego udział ulega umorzeniu;
∑ dobrowolne, a więc za zgodą wspólnika, którego udział ulega umorzeniu;
∑ tzw. automatyczne – realizowane w razie ziszczenia się określonego w umowie zdarzenia.
Jakie są warunki
Procedura umorzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta