Mniej energii, większy zysk firmy
Zachętą do zaangażowania się w partnerstwo energetyczne jest długoterminowość umów o PPP, która umożliwia inwestorom planowanie swoich przychodów w perspektywie wieloletniej.
Coraz większa aktywność sektora publicznego w obszarze efektywności energetycznej jest szansą dla przedsiębiorców działających w branży efektywności energetycznej na pozyskanie wieloletniego kontraktu gwarantującego stałe źródło przychodów w okresie jego realizacji >patrz ramka.
Pomimo przeniesienia na partnera prywatnego większości obowiązków wynikających z realizacji projektu – projektowanie, remont/budowa, finansowanie, utrzymanie i zarządzanie, specyfika kontraktów PPP w sektorze gospodarki energetycznej daje stronie prywatnej możliwość rozpoczęcia nowej drogi biznesowej, w formie odmiennej od tradycyjnych zamówień publicznych. W odróżnieniu od typowych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, warunkiem skutecznej realizacji kontraktu PPP jest odpowiednie ukształtowanie umowy w celu optymalizacji ryzyk projektowych, tak aby inwestycja została zrealizowana przez przedsiębiorcę w sposób najbardziej efektywny.
Zważywszy iż głównym celem modernizacji energetycznej jest uzyskanie przez stronę publiczną oszczędności w zużyciu energii w obiektach, z których określona wartość finansowa będzie przeznaczona na zapłatę wynagrodzenia partnerowi prywatnemu, inwestor jako gwarant tych oszczędności jest zmuszony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta