Wynagrodzenie adwokata nie zawsze da się odliczyć
Zdarza się, że przedsiębiorca musi ponieść wydatki na obronę podczas postępowania sądowego. Nawet jeśli jest dłużnikiem, ma prawo ująć je w kosztach, jeżeli ich celem jest zapewnienie prawidłowego i ciągłego funkcjonowania jego firmy.
Jestem właścicielem firmy produkującej tworzywa sztuczne. Moja firma ma w ostatnim czasie problemy finansowe, na skutek których nie jestem w stanie na bieżąco regulować wszystkich moich zobowiązań wobec dostawców i usługodawców. Jeden z kontrahentów już złożył w sądzie pozew przeciwko mnie o zapłatę za dostawę towarów. Czy ewentualne koszty związane z obroną podczas procesu będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z postępowaniem sądowym od tego, czy podatnik w postępowaniu tym jest wierzycielem (powodem), czy dłużnikiem (pozwanym). W ustawie o PIT nie ma szczególnych uregulowań, które wyłączałyby z kosztów podatkowych wydatki dłużnika poniesione w związku z prowadzonym przeciw niemu postępowaniem sądowym na okoliczność nieuregulowania przez niego zobowiązania wobec wierzyciela. Z art. 23 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT wynika jedynie, że za koszty podatkowe nie mogą być uznane koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązania, co jednak nie dotyczy opisanej sytuacji, w której dłużnik ponosi wydatki związane z postępowaniem sądowym (a nie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta