Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uniknąć błędów w deklaracji na podatek od nieruchomości

06 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Aleksander Jarosz Michał Hankus

OBOWIĄZKI | Termin na złożenie deklaracji upływa 31 stycznia. Data ta wydaje się odległa, jednak warto już teraz przyjrzeć się rozliczeniom z tego tytułu i przeanalizować czy są one poprawne.

Aleksander Jarosz, Michał Hankus

Doświadczenie pokazuje, że w wielu przedsiębiorstwach podatek od nieruchomości pozostaje w cieniu innych „istotniejszych" podatków, takich jak VAT czy CIT, co niejednokrotnie skutkuje licznymi nieprawidłowościami. Nieprawidłowości te z kolei mogą przekładać się tak na oszczędności, jak i na zaległości podatkowe. W niniejszym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy w tym obszarze i wskazówki, jak ich uniknąć w 2015 r.

Po pierwsze – czytajmy uchwały

Porada ta może wydawać się banałem, ale doświadczenie pokazuje, że podatnicy nie zawsze zwracają uwagę na treść uchwał rad gmin w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości. Przypomnijmy, że ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych reguluje jedynie maksymalne stawki podatku od nieruchomości, a konkretyzacja ich wysokości odbywa się na poziomie gminnym poprzez podjęcie stosownych uchwał przez rady gmin – zwykle co roku. Zdarza się jednak, że podatnicy nie śledzą treści tych uchwał i w efekcie z roku na roku w deklaracjach przepisują stawki wynikające z uchwał obowiązujących w latach poprzednich. Biorąc pod uwagę, że w większości przypadków z roku na roku stawki podatkowe są wyższe, taka sytuacja skutkuje powstaniem zaległości podatkowych.

Kolejnym powodem, dla którego warto analizować treść uchwał, są zwolnienia podatkowe, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9985

Wydanie: 9985

Spis treści
Zamów abonament