Namowa do rzucenia pracy to nie zawsze luźna propozycja
UMOWY | Samo złożenie oferty zatrudnienia pracownikowi konkurencji nie może być oceniane negatywnie. Jeśli jednak ma na celu wyrządzenie szkody dotychczasowemu pracodawcy, może zostać uznane za czyn nieuczciwej konkurencji.
Zmiana pracy jest rzeczą powszechną i naturalną. Niemal każdy w czasie swojej aktywności zawodowej kilka razy zmienia miejsce zatrudnienia. Przyczyny są różne, mogą istnieć zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.
Z zakazem
Przejście do innego zakładu budzi wątpliwości, gdy stanowi on bezpośrednią konkurencję dotychczasowego pracodawcy. Wtedy pojawiają się obawy przed wyrządzeniem firmie poważnej szkody, gdy np. podwładny zabierze ze sobą część jej klientów.
Jednym ze sposobów na zapobieganie niekorzystnym skutkom przejścia pracownika do bezpośredniego konkurenta jest zakaz konkurencji. Nie zawsze jednak kwoty wpisane za naruszenie tej umowy zrekompensują poniesione straty. Dlatego poszkodowany pracodawca może dochodzić roszczeń określonych w ustawie z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm., dalej: ustawa).
Podstawową definicję czynu nieuczciwej konkurencji wskazuje jej art. 3 ust. 1. Jest nim działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Ustawodawca wymienia poszczególne zachowania, które mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta