Funkcjonariusz nie musi być obecny przy niszczeniu alkoholu
Podpis pracownika organu na protokole utylizacji piwa lub cydru w składzie podatkowym zależy od uznania naczelnika urzędu celnego. Nawet jeśli urzędnik nie uczestniczy w czynnościach, spółka ma prawo do stosowania zwolnienia od podatku akcyzowego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 2 października 2014 r. (III SA/Po 748/14).
Spółka jest producentem napojów alkoholowych: cydru i piwa. Zdarza się, że wyroby te, znajdując się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy w jednym ze składów podatkowych spółki, stają się nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia i za zgodą właściwego naczelnika urzędu celnego są niszczone w składzie podatkowym. Funkcjonariusze celni nie zawsze są obecni w czasie niszczenia, mimo że zawsze są o nim uprzednio zawiadamiani. W takim przypadku protokół zniszczenia piwa nie jest podpisany przez przedstawicieli organu podatkowego. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do stosowania zwolnienia, o którym mowa w § 17 rozporządzenia MF z 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, w sytuacji, w której funkcjonariusze celni nie są obecni w czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta