Czy fundusz spoza UE może zostać zwolniony z CIT
Fundusze inwestycyjne, które nie mają siedziby w UE, mogą korzystać z preferencji w opodatkowaniu dywidend, jeżeli są porównywalne z funduszami polskimi, a państwa ich siedziby zawarły z Polską umowę o wzajemnej pomocy administracyjnej. Nie chodzi przy tym o to, aby podmioty te były identyczne, lecz aby miały podobne zasady działania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokach z 18 września 2014 r. (III SA/Wa 1691/14 i III SA/Wa 1692/14).
Fundusz inwestycyjny z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, posiadający udziały w polskich spółkach, skierował do polskiego organu podatkowego wniosek o zwrot nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym pobranym od dywidend otrzymanych przez fundusz od tych spółek w 2004 r. Fundusz twierdził, że 19-proc. podatek został pobrany niesłusznie. Zgodnie bowiem z umową pomiędzy Polską i USA w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu stawka tego podatku wynosi 15 proc. Dodatkowo fundusz podniósł, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT ze zwolnienia podatkowego korzystają tylko fundusze inwestycyjne z siedzibą w Polsce. W ocenie funduszu przepis ten dyskryminuje fundusze zagraniczne, które – choć działają na identycznych zasadach jak fundusze polskie – nie mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego. Fundusz uznał to za naruszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta