Ile kosztuje darowizna udziałów
Gdy wartość otrzymanych nieodpłatnie praw przekracza 9637 zł, to osoba z tzw. zerowej grupy podatkowej zachowa prawo do zwolnienia z podatku, jeśli w odpowiednim czasie zawiadomi urząd skarbowy o tym nabyciu.
Mam udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zamierzam je oddać jako darowiznę komuś z członków rodziny albo osobie trzeciej. Jakie obowiązki wobec urzędu skarbowego będzie miała obdarowana osoba? – pyta czytelnik.
Przez umowę darowizny rozumie się zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (art. 888 § 1 kodeksu cywilnego). Istotą darowizny będącej czynnością nieodpłatną (w tym darowizny udziałów w spółce) jest zatem brak ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego.
Tylko na rzecz osób fizycznych
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pod tytułem darmym (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Podatkowi temu podlega również nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązek podatkowy ciąży na obdarowanym. W sytuacji opisanej w pytaniu będzie to osoba fizyczna otrzymująca nieodpłatnie udziały w spółce. Osoba taka (obdarowany) jest obowiązana złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta