Jak się bronić przed egzekucją
Procedury | Podstawowym środkiem ochrony przedsiębiorcy przed niezasadnym bądź nielegalnym wszczęciem i prowadzeniem egzekucji są zarzuty. Może on je zgłosić w ciągu siedmiu dni od doręczenia mu tytułów wykonawczych przez organ egzekucyjny.
Na etapie postępowania egzekucyjnego przedsiębiorca nie może kwestionować decyzji urzędu skarbowego (urzędu miasta lub ZUS) określającego wysokość daniny publicznej (np. podatku, opłaty, kary lub składki), którą musi zapłacić. Egzekucja może bowiem być prowadzona tylko wówczas, gdy rozstrzygnięcie w tej sprawie jest ostateczne, czyli gdy upłynął już termin do złożenia od niego odwołania. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca musi się biernie poddać przymusowemu ściągnięciu należności. Przysługują mu środki obrony, z których najważniejszym jest tzw. zarzut. Katalog podstaw, które mogą być przyczyną jego złożenia, określa art. 33 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.). Gdy zastrzeżenia zgłoszone przez firmę okażą się uzasadnione, urząd będzie musiał umorzyć egzekucję.
Wniesienie podania
Zgłoszony zarzut musi być konkretny i dotyczyć tylko tych przypadków, które zostały wskazane w art. 33 u.p.e.a. (por. wyrok WSA w Gdańsku z 16 lipca 2013 r., I SA/Gd 638/13). Inne zastrzeżenia mogą być uznane za skargę na czynności egzekucyjne albo nie będą przez organ w ogóle rozpatrywane. Pismo w tej sprawie musi spełniać wymagania określone w art. 68 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), czyli odpowiadać przesłankom formalnym podania (art. 63 k.p.a.) oraz zawierać określenie podstawy zarzutu. Do przesłanek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta