Miasta bogate mieszkańcami
samorządy | W minionym dziesięcioleciu najszybciej rosła zamożność miast na ścianie wschodniej. Warszawa wciąż pozostaje poza wszelką konkurencją.
Anna Cieślak-Wróblewska
Miasta, w których w ciągu ostatnich dziesięciu lat zamożność mieszkańców (liczona jako zapłacony podatek PIT) wzrosła najbardziej, to: Siedlce, Ostrołęka, Skierniewice, Rzeszów i Biała Podlaska. To także miasta, w których można mówić o najbardziej dynamicznym rozwoju społeczno-gospodarczym w kraju.
Rosną biedniejsi
„Rzeczpospolita" przeanalizowała, jak kształtują się wpływy do lokalnych budżetów z podatku PIT w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 120 największych polskich miastach. Taki wskaźnik odzwierciedla poziom zamożności lokalnej społeczności wynikający z aktywności gospodarczej na danym terenie.
Wyniki naszej analizy pokazują, że wśród miast, w których dochody z PIT w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosły najbardziej, najwięcej jest tych ze ściany wschodniej i południowej.
– To zwykle najbiedniejsze regiony Polski, a przy niskiej podstawie łatwiej uzyskiwać wysoka dynamikę. Bardzo istotne jest to, czy udaje się im się nadrabiać zaległości w stosunku do bogatszych regionów – komentuje Tomasz Kaczor, ekspert z Instytutu Prevision.
Grupa pościgowa
Taka sztuka na pewno udaje się liderom naszego zestawienia. Przykład: w Siedlcach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta