Przedsiębiorca nie zawsze rozliczy składki zapłacone za granicą
Badając prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne uregulowanych w Niemczech, trzeba wziąć pod uwagę zarówno przepisy niemieckie, jak i regulacje polskie.
Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 29 sierpnia 2014 r. (ITPB2/415-572/14/ /RS).
Wnioskodawca jest obywatelem Niemiec, osiąga w Polsce dochody, od których ma obowiązek odprowadzania w Polsce składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W Niemczech wnioskodawca nie uzyskuje żadnego dochodu. Z uwagi na to, że przed przyjazdem do Polski opłacał składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Niemczech, oraz z uwagi na to, że z tytułu powołania do pełnienia funkcji członka zarządu nie podlega obowiązkowi ZUS w Polsce, wnioskodawca nadal opłaca składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Niemczech (zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne). Zasady naliczania i odliczania składek są w Niemczech inne niż w Polsce (np. podstawa wymiaru nie musi być wprost skorelowana z przychodem, niektóre ze składek na ubezpieczenia społeczne są odliczane w Niemczech od podatku). W związku z tym wnioskodawca miał wątpliwość, czy może odliczać składki wpłacane do systemu niemieckiego w pełnej wysokości od przychodu albo podatku w Polsce. Według niego takie odliczenie w pełnej wysokości jest możliwe, gdyż składki odprowadzone przez niego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta