Kiedy podatnik ma obowiązek zrobić korektę kosztów
Podatnik nie jest zobowiązany do skorygowania swoich rozliczeń z fiskusem, jeżeli przed upływem 90 dni od daty zaliczenia wydatku do kosztów ureguluje kwotę z otrzymanej faktury zakupu.
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 5 czerwca 2014 r. (IBPBI/2/423-285/14/SD).
Wnioskodawca (dalej również jako: spółka) zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną słodyczy i pieczywa cukierniczego. W ramach swojej działalności spółka kupuje towary, które następnie odsprzedaje podmiotom trzecim. Towary świąteczne są kupowane przez spółkę z dużym wyprzedzeniem, np. półrocznym, tj. około 180 dni. Termin płatności wynikający z faktur wystawionych na spółkę przez dostawców wynosi natomiast każdorazowo 90 dni od daty ich wystawienia. Wydatki z tytułu nabycia towarów spółka rozpoznaje jako koszty uzyskania przychodów w momencie odsprzedaży tych towarów podmiotom trzecim, tj. w momencie uzyskania przychodów z tego tytułu.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w świetle art. 15b ust. 2 ustawy o CIT będzie zobowiązana do korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy zapłata należności z faktury nabycia towaru świątecznego nastąpi w terminie 90 dni od momentu wystąpienia pierwszej transakcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta