Biznesmenowi opłaca się podnosić kwalifikacje
Koszty | Przedsiębiorca odliczy wydatki na naukę oraz zakup książek, o ile mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Fiskus nie stwarza przedsiębiorcom trudności w zaliczeniu wydatków na własną naukę do kosztów uzyskania przychodów. Muszą jednak spełnić odpowiednie warunki. Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo odliczyć wydatki na każdy rodzaj studiów, zarówno licencjackie, magisterskie, jak i podyplomowe i doktoranckie. Ta sama zasada dotyczy wydatków na dojazdy oraz na zakup materiałów edukacyjnych. Potwierdzają to najnowsze interpretacje podatkowe. Ważne jest jednak, by wydatki zostały poniesione już po rozpoczęciu działalności gospodarczej.
Najpierw firma, potem nauka
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozpatrywał w interpretacji (IPTPB1/415-194/14-6/AP) pytanie mężczyzny, który 1 stycznia 2014 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Zajmuje się m.in. rozwijaniem systemów informatycznych. Wcześniej, w 2012 r., podjął studia II stopnia w trybie zaocznym na kierunku informatyka. Zapytał, czy może opłaty za czesne zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że jeśli program studiów wnioskodawcy jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez niego działalności, to wydatki te mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Podatnik musi je prawidłowo udokumentować oraz wykazać związek między ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta