Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedawca ma prawo skorzystać z uproszczonych metod

14 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Kamil Olczykowski, 
Tomasz Groszyk

Dążąc do usprawnienia rozliczeń, unijny prawodawca wprowadził 
do rozporządzenia wykonawczego grupę domniemań dotyczących lokalizacji usługobiorcy, 
a w konsekwencji miejsca 
uiszczenia podatku.

Obowiązek rozliczenia VAT przez sprzedawcę w kraju siedziby, zwykłego miejsca pobytu lub stałego miejsca zamieszkania usługobiorcy powoduje, że przedsiębiorca powinien mieć możliwość w miarę łatwego określenia miejsca konsumpcji. Zasada ta nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do usług o stosunkowo niskiej wartości świadczenia jednostkowego przy jednoczesnym wysokim wolumenie sprzedaży. Takie cechy są charakterystyczne dla usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych.

Dążąc do usprawnienia rozliczeń dostawców usług cyfrowych, unijny prawodawca ustanowił grupę domniemań dotyczących lokalizacji usługobiorcy.

Pierwsza grupa domniemań, sformułowanych w art. 24a rozporządzenia wykonawczego, dotyczy zarówno transakcji przeprowadzanych z udziałem dwóch podatników VAT, jak i świadczeń na rzecz ostatecznych konsumentów. Unijny prawodawca przyjął fikcję prawną, zgodnie z którą usługobiorca (niezależnie od jego statusu jako podatnika VAT) ma siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w lokalizacji, w której znajduje się punkt umożliwiający odbiór usługi cyfrowej. Dotyczy to sposobów przekazu, w przypadku których konieczna jest fizyczna obecność usługobiorcy w danym miejscu (budki i automaty telefoniczne, punkty bezprzewodowego dostępu do internetu, kafejki internetowe, restauracje, lobby hotelowe itp.)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9991

Wydanie: 9991

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Biznes Trendy

Media planet

Zamów abonament