Frank droższy nie będzie
Referendum w Szwajcarii nie umocni tamtejszej waluty – uspokajają ekonomiści.
Jakub Borowski, Krystian Jaworski, Jakub Olipra
Już 30 listopada Szwajcarzy zagłosują w referendum nt. społecznej inicjatywy ustawodawczej „Ocalmy nasze szwajcarskie złoto". Wielu komentatorów zwracało uwagę, że pozytywny wynik referendum może spowodować silne umocnienie franka wobec złotego, co oznaczałoby większe koszty obsługi kredytów nominowanych we frankach zaciągniętych przez ponad pół miliona Polaków. Czy osoby posiadające kredyty we frankach rzeczywiście mają się czego obawiać?
Obawy Szwajcarów
Celem referendum jest wprowadzenie do szwajcarskiej konstytucji trzech postulatów:
1. Rezerwy złota Narodowego banku Szwajcarii (NBS) w całości mają być przechowywane na terytorium Szwajcarii.
2. Przynajmniej 20 proc. aktywów rezerwowych NBS ma stanowić złoto.
3. NBS nie będzie mógł sprzedawać swoich rezerw złota.
Postulaty te są wyrazem obaw części Szwajcarów reprezentowanych przez Szwajcarską Partię Ludową. Politycy tej partii obawiają się, że rezerwy walutowe NBS mogą znacznie stracić na wartości w wyniku dużej emisji tych walut dokonanej w ostatnich latach przez amerykański Fed i Europejski Bank Centralny. Obawy te są wzmacniane przez fakt, że na waluty obce przypada ponad 90 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta