Opodatkowana jest cała transakcja ponad limit
Korzystne dla przedsiębiorcy może być podzielenie czynności na etapy, gdzie płatność w ramach pierwszej byłaby objęta zwolnieniem i dopiero druga zostałaby obciążona daniną. Taka operacja może się jednak nie spotkać z aprobatą skarbówki.
Jedną z naczelnych zasad VAT jest zasada powszechności. Oznacza to, że co do zasady VAT obejmuje nie tylko każdą sprzedaż towaru czy usługi pomiędzy przedsiębiorcami, lecz także każdego sprzedawcę towaru czy usługi spełniającego ustawową definicję podatnika. Od tej zasady ustawa o VAT wprowadza jednak wyjątki. Jednym z nich jest zwolnienie o charakterze podmiotowym związane z wielkością obrotów.
Przedsiębiorcy mają prawo skorzystać ze zwolnienia z VAT w sytuacji, gdy łączna wartość zrealizowanej przez nich sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 złotych (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia pod warunkiem, że przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150 000 złotych (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).
Niektóre wyłączenia...
Należy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie transakcje są uwzględniane przy ustalaniu wysokości obrotu, którego dotyczy wspomniany wyżej limit w VAT. Zgodnie z art. 113 ust. 2 ustawy o VAT do wartości sprzedaży, której przekroczenie związane jest z obowiązkiem opodatkowania VAT, nie są wliczane:
1. WDT, sprzedaż wysyłkowa z terytorium i na terytorium kraju;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta