Jak ułatwić restrukturyzację spółek handlowych
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Nawet w grupie kapitałowej trzeba dwukrotnie zawiadomić wspólników o zamiarze podziału lub połączenia, a także przekształcenia spółek. Efektem jest wydłużenie procesów restrukturyzacyjnych.
Podstawowym dokumentem w procesie podziału lub połączenia spółek kapitałowych jest plan. Zarówno w przypadku połączenia, jak i podziału plan wymaga pisemnego uzgodnienia między zainteresowanymi spółkami. Z punktu widzenia obu procesów, a zwłaszcza podziału spółki, braki lub niedokładności planu mogą rodzić negatywne konsekwencje. Ze względu na ustawowe okresy, w jakich wspólnicy powinni być powiadomieni o zamiarze połączenia lub podziału oraz mogą się zapoznawać z dokumentacją dotyczącą spółek, pomiędzy uzgodnieniem planu a podjęciem stosownych uchwał (bądź uchwały) upływa sporo czasu. W przypadku podziału oraz połączenia prowadzenie działalności przez spółkę dzieloną lub uczestniczącą w połączeniu – w przeważającej większości przypadków – powoduje dezaktualizację planu w zakresie aktywów i pasywów, które mają być przedmiotem przeniesienia i których wartość odzwierciedlają udziały bądź akcje przyznawane wspólnikom. Obowiązujące przepisy k.s.h. posługują się swoistą protezą, która ma na celu rozwiązanie tego problemu.
Aktualizacja rozwiązań
Wspólnicy, wysłuchawszy – tuż przed przystąpieniem do głosowania – informacji o istotnych zmianach „w zakresie aktywów i pasywów, które nastąpiły między dniem sporządzenia planu (...) a dniem powzięcia uchwały", mogą uchwały nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta