Przedawnienie nie hamuje odzyskania wypłaty
Jeśli pracodawca od samego początku procesu podnosi zarzut przedawnienia roszczenia o odszkodowanie, a mimo to sąd prawomocnie je zasądzi, to w razie późniejszego uchylenia tego wyroku może żądać zwrotu nienależnie wypłaconej kwoty.
Taki pogląd przedstawił Sąd Najwyższy w wyroku z 28 października 2014 r. (I PK 54/14).
Stan faktyczny
Pracownik zażądał od kopalni odszkodowania za to, że jego pracy nie zakwalifikowano jako górniczej w prawidłowym wymiarze, co zaniżyło jego świadczenia emerytalne. Sąd I instancji zasądził na jego rzecz odszkodowanie, a sąd II instancji oddalił apelację kopalni. Pracodawca wypłacił zasądzoną kwotę wraz z odsetkami, składając jednak skargę kasacyjną. Dopiero Sąd Najwyższy uwzględnił pomijany wcześniej przez sądy zarzut przedawnienia części roszczenia pracownika i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Sąd II instancji zmienił swój poprzedni wyrok i obniżył odszkodowanie.
Tym razem to kopalnia wystąpiła przeciwko górnikowi z procesem o zwrot nadwyżki odszkodowania, wskazując, że kwota ta stała się nienależna wskutek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta