Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest sposób na nielojalność w interesach, czyli pokrzywdzenie wierzyciela

02 stycznia 2015 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz
Ciężar udowodnienia wszystkich przesłanek skargi pauliańskiej spoczywa na wierzycielu
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Ciężar udowodnienia wszystkich przesłanek skargi pauliańskiej spoczywa na wierzycielu

PRAWO CYWiLNE | Na skutek zachowania dłużnika korzyść majątkową może uzyskać osoba trzecia, a nie uprawniony, np. przedsiębiorca. Nie jest to jeszcze dramat. Sytuację taką można zmienić, występując do sądu z tzw. skargą pauliańską. Na czym ona polega?

Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Jest to definicja skargi pauliańskiej.

Kiedy jest krzywda

Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek niej dłużnik stał się niewypłacalny albo niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. Komentowana instytucja polega zatem na realizacji wierzytelności z majątku osoby trzeciej, która odniosła korzyść majątkową na skutek nielojalnego względem wierzyciela zachowania dłużnika. Zaskarżeniu omawianą skargą podlegają jednak wyłącznie czynności prawne dłużnika, nie zaś inne zdarzenia cywilnoprawne (np. orzeczenia sądowe czy decyzje administracyjne). Owe czynności muszą być nadto ważne. Jeżeli bowiem okaże się, że materiał dowodowy wskazuje na pozorność tej czynności, to należy zmodyfikować żądanie pozwu na stwierdzenie jej nieważności (bądź zgłosić takie żądanie alternatywnie), w przeciwnym wypadku powództwo będzie podlegało oddaleniu. Chodzi przy tym wyłącznie o czynności przysparzające, tj. powodujące zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10030

Wydanie: 10030

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament