Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposoby działania sprawców

02 stycznia 2015 | Prawo w biznesie

Zachowanie sprawcy czynu zabronionego w art. 310 § 1 k.k. polega na podrabianiu lub przerabianiu m.in. weksla, albo na usunięciu z niego oznaki umorzenia.

Podrabianie to wytwarzanie nowego przedmiotu mającego wygląd autentycznego pieniądza. Technika dokonanych zmian jest dowolna. Nie musi ono być wykonane na takim poziomie technicznym, by było trudno rozpoznać falsyfikat. Może być wykonane nawet prymitywnymi metodami. Jak orzekł Sąd Najwyższy w  wyroku z 3 października 1975 r. (IV KR 221/75), do przyjęcia, iż nastąpiło podrobienie pieniędzy, nie jest konieczne osiągnięcie przez sprawcę tak łudzącego podobieństwa, aby mogło to wprowadzić w błąd nawet doświadczoną osobę. Wystarczy takie podobieństwo, aby człowiek niedoświadczony nie mógł od razu przekonać się o nieprawidłowości wręczonego mu jako pieniądz przedmiotu. W wyroku z 1 lutego 1988 r. (II KR 7/88) Sąd Najwyższy podkreślił, że również prymitywny falsyfikat w konkretnych okolicznościach może być skuteczny np.  w półmroku, przy wadzie wzroku, pośpiechu przyjmującego. Analogiczna argumentacja odnosi się również do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10030

Wydanie: 10030

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament