Regaty i boje badawcze
Naukowcy korzystają z pomocy żeglarzy podczas najtrudniejszych wyścigów dookoła świata - pisze Krzysztof Kowalski.
31 grudnia 2014 roku wystartowali uczestnicy Barcelona World Race – dwuosobowych regat non stop (bez zawijania do portów) dookoła świata. Tego typu zawody są poligonem technologicznym, konstruktorzy testują nowe materiały, mechanizmy, urządzenia elektroniczne.
Tym razem także oceanografowie skorzystają z wysiłku żeglarzy. Każdy z ośmiu rywalizujących jachtów zabrał automatyczną boję badawczą typu Argo ważącą 20 kg. Wszystkie boje zostaną wrzucone do wody w tym samym czasie, będzie to tzw. dzień Argo.
W górę i w dół
Żeglarze znajdą się wtedy na południowym Atlantyku, w rejonie najmniej uczęszczanym, gdzie statki handlowe i wycieczkowe praktycznie nie zapuszczają się nigdy, podobnie jak okręty wojenne.
Choć brzmi to paradoksalnie, wody te odwiedzają jedynie żeglarze podczas regat o największej skali trudności, takie jak właśnie rozpoczęte Barcelona World Race. Skiperzy wrzucą do wody tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta