W 2015 roku polecimy taniej, ale mniej wygodnie
Spadające ceny ropy i lepsza koniunktura dobrze wróżą lotniczym przewozom pasażerskim.
Danuta Walewska
W 2014 r. średnia cena biletu lotniczego na świecie spadła o 3,1 proc. Według wyliczeń Briana Pierce'a, głównego ekonomisty Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), 2015 rok powinien przynieść większy spadek – przynajmniej o 5,1 proc. Tym głębszy, im na danym rynku jest większa konkurencja. Według najnowszej prognozy IATA z grudnia światowe linie zarobiły w 2014 r. 19,9 mld dol., a w 2015 r. będzie to 25 mld dol.
Ten rok powinien przynieść wyraźny wzrost ruchu lotniczego. Wypełnienie samolotów odlatujących z portów europejskich wynosi średnio 80 proc. A będzie jeszcze ciaśniej, bo wraz z obniżkami cen biletów samoloty będzie przybywać pasażerów.
Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego światowy PKB w tym roku wzrośnie o 3,8 proc. i sięgnie 77 bln dol. Z tego 1,1 proc. zostanie wydane na podróże lotnicze.
Najdalej w obietnicach idzie Temel Kotil, prezes Turkish Airlines. – Teraz nasz bilet kosztuje średnio równowartość 100 dol. Ale w 2015 r. na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta