Europejski rynek gazu dla każdego
Europejski krajobraz energetyczny zmienił się znacząco w 2014 roku. Wyobrażalne stały się wydarzenia, które wydawały się nierealne rok wcześniej.
Agata Łoskot-Strachota Georg Zachmann
Owe niewyobrażalne jeszcze rok wcześniej wydarzenia: Rosja może wstrzymać dostawy gazu do krajów Unii Europejskiej;
∑ UE może przeżyć zimę bez rosyjskiego gazu;
∑ Ukraina może się wstrzymać od kupna gazu z Rosji i zreformować swój sektor gazowy;
∑ Rosja może ograniczyć swoje zainteresowanie europejskim rynkiem gazu, wstrzymać projekt South Stream i zacząć inwestować olbrzymie pieniądze w projekty eksportu gazu do Chin i Turcji.
∑ I jeszcze jedno: produkcja gazu ze źródeł niekonwencjonalnych może się przełożyć na nadwyżkę taniego gazu skroplonego na światowych rynkach.
Nie wszystko to rzeczywiście się wydarzy, jednak sam fakt, że jest to możliwe, znaczy, że UE powinna na nowo zdefiniować swoje interesy w relacjach gazowych z Rosją i Ukrainą.
Dostawy tanie i pewne
Podstawowym celem unijnym dotyczącym rynku gazu jest zapewnienie tanich i pewnych dostaw surowca. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest stymulowanie wolnej konkurencji pomiędzy wszystkimi dostawcami na wspólnym, płynnym europejskim rynku. Jednak zwiększanie konkurencji budzi opór dostawców, którzy – tak jak np. Gazprom – zyskują dzięki temu, że mogą sprzedawać gaz drożej na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta