Jak liczyć termin dla opłaty adiacenckiej
Dla zachowania trzyletniego terminu na ustalenie opłaty adiacenckiej musi istnieć w obrocie prawnym decyzja określająca jej wysokość, wydana przed jego upływem. Późniejsze wyeliminowanie z obrotu prawnego tej decyzji, jeżeli upłynął już trzyletni termin do jej wydania, powoduje, że organ traci uprawnienie do ustalenia opłaty.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 21 maja 2014 r., II SA/Po 117/14.
Organ I instancji orzekł 9 listopada 2010 r. o ustaleniu – po stworzeniu warunków do korzystania z drogi wybudowanej na ulicy X – opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości skarżącej, położonej przy ww. ulicy X, spowodowanego wybudowaniem przedmiotowej drogi i zobowiązał skarżącą do jej uiszczenia w wyznaczonym terminie. Decyzję doręczono skarżącej 18 listopada 2010 r.
Skarżąca wniosła odwołanie, które samorządowe kolegium odwoławcze uwzględniło, uchylając zaskarżoną decyzję w całości i przekazując sprawę organowi I instancji do ponownego rozpoznania.
13 sierpniu 2013 r. organ I instancji orzekł ponownie o ustaleniu wobec skarżącej opłaty adiacenckiej. Organ przy tym wskazał, że do protokolarnego odbioru końcowego oraz przekazania do użytkowania drogi doszło 27 listopada 2007 r., wobec tego w tym dniu stworzono skarżącej warunki do korzystania z wybudowanej drogi.
Skarżąca wniosła odwołanie, wskazując, że decyzja została wydana po upływie trzyletniego terminu, o którym mowa w ustawie o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.).
Samorządowe kolegium odwoławcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta