Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rządzący, do roboty!

07 lutego 2015 | Plus Minus | Bogusław Chrabota
źródło: Plus Minus

Ciągle mam w uszach tę piekielnie trafną diagnozę polskiej państwowości, jaką przed ponad rokiem w rozmowie z Markiem Belką przedstawił Bartłomiej Sienkiewicz: słowa o państwie istniejącym tylko teoretycznie.

Oczywiście musi drażnić arogancja ministra, który jednocześnie podejmuje się pracy w administracji za to państwo odpowiadającej i formułuje tak drastyczny sąd o jego skrajnej niefunkcjonalności. Prawdziwym jednak problemem nie są meandry moralnych wyborów Sienkiewicza i innych intelektualistów wchodzących do polityki, ale słuszność oceny rzeczywistości, w której się poruszamy. A ocena ta w jego wydaniu jest dramatycznie prawdziwa.

I tu od razu kilka fundamentalnych zastrzeżeń. Oczywiście, nie można być ślepym na zmiany, jakie się w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat dokonały. Skutecznie wyszliśmy z najbardziej niefunkcjonalnego systemu społeczno-ekonomicznego w historii. Odbudowaliśmy szacunek dla własności prywatnej. Z trudem zbudowaliśmy zręby demokracji. Odtworzyliśmy elementarne etosy: pracy, obywatelski, państwowy. Właśnie dzięki temu i dzięki fundamentalnym wyborom politycznym jakoś funkcjonujemy. Pomaga nam do tego wyjątkowo do niedawna sprzyjająca koniunktura geopolityczna. Takie epoki nazywa się w historii narodów „złotymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10060

Wydanie: 10060

Zamów abonament