Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sto lat młodości

07 lutego 2015 | Plus Minus | Jan Bończa-Szabłowski
„Dwie godziny”: melodramat  z roku 1946
źródło: Archiwum Filmu/FORUM
„Dwie godziny”: melodramat z roku 1946
„Zakazane piosenki”.  Mimo półprawd i cenzury  – poruszające. Fot. Marek Frankfurt
źródło: Polfilm/EAST NEWS
„Zakazane piosenki”. Mimo półprawd i cenzury – poruszające. Fot. Marek Frankfurt
„Między nami dobrze jest”, spektakl w Teatrze Rozmaitości. Danuta Szaflarska  nie schodzi  ze sceny
źródło: TR Warszawa
„Między nami dobrze jest”, spektakl w Teatrze Rozmaitości. Danuta Szaflarska nie schodzi ze sceny

Danuta Szaflarska nie pasowała do siermiężnej stalinowskiej rzeczywistości. Trudno ją było sobie wyobrazić jako postać z ludu. Dlatego też w tamtym czasie na nadmiar propozycji filmowych nie narzekała.

Kiedy się zorientowałam, że mam 18. urodziny wspak, czyli 81 lat, poczułam się, jakbym przyszła na świat za czasów Mieszka I – powiedziała mi niegdyś Danuta Szaflarska. Było to wyznanie przewrotne. I choć 6 lutego aktorka obchodzi setne urodziny, jest przecież kobietą. A kobietom wieku wypominać nie wypada.

Przed rokiem, gdy odbierała Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej, zasiadła na specjalnym tronie. Podziękowania zaczęła z uśmiechem: „Ja, Danuta I". Wszyscy zgromadzeni w Teatrze Narodowym widzowie przyjęli to zdanie z pełną aprobatą. Bo jej panowanie nad wyobraźnią, dobrym smakiem, otwartością na drugiego człowieka, nad normalnością trwa już wiele lat. A elektoratem jest kolejne pokolenie widzów filmowych i teatralnych. To ich właśnie Danuta I Wielka przekonuje, że nie warto w życiu chodzić na skróty, że aktorowi, mimo chwilowych pokus finansowych, nie opłaca się ulegać komercji, że własne nazwisko warto cenić, choćby dlatego, by mieć potem szacunek dla samej siebie.

Danuta Szaflarska należy do wybrańców losu, którzy bez względu na wiek zawsze są młodzi. Wciąż jest aktorką nowoczesną, do której garną się reżyserzy starszego i młodego pokolenia. Wciąż jest osobą pełną temperamentu i normalności. Spotkać się z nią na dłuższą rozmowę jest szczególnym przywilejem. Wielokrotnie odmawiała tym, którzy chcieli napisać o niej książkę. Czuję się więc prawdziwym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10060

Wydanie: 10060

Zamów abonament