Bard stał się kaznodzieją
Bob Dylan, 73-letni bard, najczęściej koncertujący muzyk na świecie i stały kandydat do literackiego Nobla, nagrał piosenki, które kiedyś śpiewał Frank Sinatra. Buntownik sprzed lat stworzył manifest przywołujący dawne cnoty. A w wypowiedziach chętnie krytykuje współczesny świat.
O tym, że Dylan ma coraz większy dystans do współczesności, świadczy jego pamiętna wypowiedź na łamach „Rolling Stone": – Młodzi ludzie, zamiast oglądać YouTube, powinni iść na łono natury. To dziwne i denerwujące: oglądanie tylu młodych ludzi, których życie koncentruje się wokół telefonów komórkowych, iPodów podłączonych do ich uszu, innych mediów i gier wideo. To pozbawia ich własnej tożsamości. Wstyd, że żyją poza rzeczywistością. Oczywiście mają do tego prawo, ale to nie ma nic wspólnego z wolnością. Młodzi ludzie powinni sobie to uświadomić, zanim zaczną spędzać swoje życie wyłącznie z gadżetami.
Kazania muzyka
Zanim w tym tygodniu ukazała się jego najnowsza płyta – „Shadows in the Night" – romantyczna i spokojna, Bob Dylan rozprawił się ze współczesną cywilizacją w sposób najbardziej spektakularny. Skrytykował przede wszystkim kryzys duchowości i religijności.
– Kiedy dojrzewałem, charyzmatyczni kaznodzieje znajdowali posłuch – powiedział w obszernym wywiadzie dla magazynu „AARP", przeprowadzonym przez Roberta Love. – Najważniejszy dla mojego pokolenia był Bill Graham. Potrafił uratować ludzką duszę i robił to. Byłem kilka razy na jego kazaniach. Miał siłę rockandrollowca. Te włosy, gest, głos. Odnosiło się wrażenie, że siłą woli jest w stanie rozpędzić czarne chmury, powstrzymać burzę. Czasami nawracał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta