Jak rozliczyć odsetki od nieściągalnych wierzytelności
Firma nie ujmie w kosztach naliczonych procentów od nieuregulowanych należności. Nie zrobi tego także poprzez odpisy aktualizujące, gdyż obejmują one kwoty netto.
W podatku dochodowym od osób prawnych przychody i koszty podatkowe z tytułu odsetek rozliczane są zgodnie z tzw. zasadą kasową. Oznacza to, że z chwilą otrzymania/zapłaty (ewentualnie kapitalizacji) odsetki są rozpoznawane odpowiednio jako przychód podatkowy oraz jako koszt uzyskania przychodów. Do przychodów nie zalicza się bowiem kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek/kredytów. Przychodem podatkowym są jednak skapitalizowane odsetki od tych pożyczek/kredytów (art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy o CIT).
Podobnie jest po stronie kosztów uzyskania przychodów. Naliczone, lecz niezapłacone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek/kredytów, nie są kosztami uzyskania przychodów, o czym stanowi art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT. Wyjątkiem są skapitalizowane odsetki od tych pożyczek/kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT).
W przypadku niezapłaconych należności pojawia się często pytanie, czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów ich części odsetkowej (jeżeli odsetki zostaną ustalone między stronami). Wierzytelnością nieściągalną może bowiem być zarówno należność główna (przykładowo należność z tytułu niezapłaconych faktur), jak i naliczone od niej odsetki.
Musi być właściwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta