Fiskus doceni zaangażowanie w akcje społeczne
Spółka ponosząca wydatki na promocję swoich działań, uwzględniających zarówno cele biznesowe, jak i potrzeby dobroczynne, publiczne czy pomocowe, co do zasady może zaliczyć je do kosztów podatkowych.
Spółka prowadzi działalność produkcyjną w branży spożywczej. Jako część strategii marketingowej, w ramach budowania swojego wizerunku spółka angażuje się w projekty społeczne dotyczące m.in. zdrowego odżywiania. Podatniczka z własnych środków postanowił sfinansować projekt dotyczący podniesienia świadomości społecznej w tym zakresie. Czy wydatki poniesione przez nią w związku z realizacją tego projektu będą stanowiły koszt uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Podatnicy ponoszący wydatki na marketing zaangażowany społecznie (tzw. Cause Related Marketing, CRM, marketing społeczny), polegający na promocji działalności przedsiębiorstwa, w której uwzględnione są zarówno cele biznesowe, jak i potrzeby społeczne, mogą te kwoty ująć w kosztach uzyskania przychodów. Organy podatkowe stoją bowiem na stanowisku, że wydatki związane się z zaangażowaniem podatnika w akcje społeczne są kosztami uzyskania przychodów, jednak tylko wtedy, gdy spełniają ściśle określone warunki.
Na zasadach ogólnych
Poniesione przez podatników wydatki związane z prowadzonymi akcjami społecznymi muszą spełniać ogólne warunki uznania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o CIT (analogicznie art. 22 ustawy o PIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta