Sprzęt komputerowy nie jest urządzeniem przemysłowym
Notebooki, komputery stacjonarne i serwery będące przedmiotem umowy leasingu nie wchodzą w zakres pojęcia „urządzenie przemysłowe". W konsekwencji wypłacane z tytułu rat leasingowych wynagrodzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 10 grudnia 2014 r. (I SA/Bd 1112/14; I SA/Bd 1137/14).
Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń. W ramach prowadzonej działalności realizuje płatności na rzecz niemieckiej spółki komandytowej z tytułu opłat za leasing sprzętu komputerowego (złożonego m.in. z notebooków, komputerów stacjonarnych i serwerów). Zapytała, czy z tego tytułu powinna pobierać podatek u źródła. Jej zdaniem wynagrodzenie płacone na rzecz niemieckiej spółki za leasing sprzętu komputerowego nie podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu z tytułu należności licencyjnych. Co do zasady przychody z użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego są traktowane jak należności licencyjne i podlegają 5-proc. podatkowi u źródła, zgodnie z art. 12 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta