Kiedy opłaca się wybrać zaliczki uproszczone
Ustalając strategię prowadzenia działalności na kolejny rok, warto przeanalizować dopuszczalne sposoby comiesięcznego rozliczania się z fiskusem i możliwość ich zmiany. Decyzję w tej sprawie trzeba zakomunikować skarbówce do 20 lutego.
Możliwość wyboru opłacania zaliczek na PIT w uproszczonej formie przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, a zatem płacących podatek dochodowy od osób fizycznych, została przewidziana w art. 44 ust. 6b–6i ustawy o PIT i – co szczególnie istotne – jest dopuszczalna zarówno dla podatników opodatkowujących dochody z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), jak i dla tych, którzy stosują podatek liniowy.
Na czym polega ta metoda
Zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy o PIT podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie. Ustalają je wtedy w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podstawą dla takiego ustalania wartości zaliczek na podatek dochodowy jest dochód z działalności gospodarczej wykazany w zeznaniu rocznym PIT-36 w przypadku podatników stosujących zasady ogólne lub w odrębnym zeznaniu PIT-36L sporządzanym przez rozliczających się podatkiem liniowym (tj. na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT), składanych w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w szczególnych przypadkach w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata.
Uproszczenie w zakresie opłacania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta