VAT: przegląd orzecznictwa podatkowego z 2014 roku
Przedstawiamy najważniejsze wyroki sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące podatku od towarów i usług. Sądy wypowiadały się m.in. w kwestii kontraktów menedżerskich i faktur za usługi szkoleniowe.
Po raz kolejny z początkiem nowego roku przedstawiamy Państwu przegląd ciekawych orzeczeń sądów administracyjnych i TSUE w sprawach podatkowych, wydanych w minionym roku. Wyroki te warto znać, gdyż mają one często duży wpływ na praktykę organów podatkowych. Wiedza ta pozwala w sposób bardziej racjonalny i bezpieczny podejmować decyzje biznesowe. W dzisiejszym wydaniu tygodnika prezentujemy orzeczenia dotyczące podatku od towarów i usług oraz podatku od nieruchomości.
Organ musi uwzględnić prawo do odliczenia
W wyroku z 29 stycznia 2014 r. (I FSK 364/13) NSA wskazał, że organ podatkowy nie może nakazać podatnikowi zapłaty zaległego podatku, jednocześnie odmawiając mu prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W analizowanej przez sąd sytuacji uczelnia medyczna nieprawidłowo – zdaniem organów – stosowała zwolnienie z VAT dla świadczonych przez siebie usług. UKS wydał więc decyzję i nakazał zapłatę zaległego podatku. Ograniczył się jednak wyłącznie do skorygowania deklarowanej kwoty podatku należnego, nie uwzględniając jednocześnie prawa uczelni do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. usługami. Pełnomocnik spółki podniósł w toku postępowania, że skoro organy podatkowe uznały, iż usługi świadczone przez uczelnię podlegają opodatkowaniu, to powinny jej umożliwić skorzystanie z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta