Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na nabytej wierzytelności nie wygenerujemy straty

09 lutego 2015 | Podatki | Tomasz Ciechanowski, Mariusz Wachala
Mariusz 
Wachala, konsultant podatkowy 
w dziale podatkowym BDO
źródło: materiały prasowe
Mariusz 
Wachala, konsultant podatkowy 
w dziale podatkowym BDO

Wydatki na kupno obcych należności są kosztami bezpośrednio związanymi z wpływami uzyskanymi 
z ich spłaty, a więc mogą zostać potrącone dla celów podatkowych tylko w momencie wygenerowania przychodu.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w uzasadnieniu ustnym do wyroku z 10 grudnia 2014 r. (I SA/Po 317/14).

Sąd potwierdził także stanowisko fiskusa, zgodnie z którym wysokość takich kosztów nie może przekroczyć wartości przychodu (raty przychodu) uzyskanego ze spłaty danej wierzytelności. Tym samym sąd w omawianej sprawie przesądził, że na operacji polegającej na nabyciu i późniejszym inkasie należności obcej nie można wygenerować (nawet przejściowo) straty podatkowej.

Zwrot w ratach

Sprawa, która trafiła na wokandę, dotyczyła firmy zajmującej się nabywaniem oraz windykacją wierzytelności we własnym imieniu i na własny rachunek. Spółka wskazała, że ponosi określone wydatki na nabycie wierzytelności oraz na jej późniejsze odzyskanie, które uznaje za koszty bezpośrednio związane z przyszłymi przychodami ze spłaty tych wierzytelności (chodzi o wydatki sądowe, komornicze czy opłaty skarbowe).

W związku z tym, że windykacja tych wierzytelności może przebiegać etapami (w praktyce firm windykacyjnych może ona zajmować nawet kilka lat), powstało pytanie, czy w przypadku otrzymania spłaty tylko części określonej wierzytelności (np. 10-proc. raty) spółka ma prawo w momencie uzyskania tej spłaty ująć w ciężar kosztów podatkowych całość wydatków poniesionych uprzednio na nabycie całości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10061

Wydanie: 10061

Spis treści
Zamów abonament