Jak dostać brytyjskie zaświadczenie o niekaralności
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE | Na potwierdzenie niepopełnienia przestępstwa przez członków zarządu przedsiębiorcy są zobowiązani składać zaświadczenia uzyskane od oficjalnych instytucji państwowych.
Dotychczas wykonawcy, których członkowie zarządu byli mieszkańcami Wielkiej Brytanii, korzystali z nieuzasadnionego ułatwienia wobec innych przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Krajowa Izba Odwoławcza wielokrotnie akceptowała oświadczenia o niekaralności członków zarządu mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Tymczasem, zgodnie przepisami, na potwierdzenie niekaralności członków zarządu przedsiębiorcy są zobowiązani składać zaświadczenia instytucji państwowych. Tylko, gdy w kraju zamieszkania członka zarządu nie wydaje się ich, wykonawcy mogą się posłużyć złożonym np. przed notariuszem oświadczeniem członka zarządu.
Sposób uzyskania
W Wielkiej Brytanii działa kilka instytucji, które zajmują się wydawaniem zaświadczeń o niekaralności osób fizycznych. Najbardziej znaną w Polsce i najczęściej omawianą w orzecznictwie KIO jest Disclosure and Barring Service (DBS). Zajmuje się ona przeprowadzaniem tzw. DBS check, czyli sprawdzaniem całej przeszłości kryminalnej danej osoby. Jednak między DBS check a polskim zaświadczeniem wydawanym z Krajowego Rejestru Karnego jest kilka znaczących różnic. Przede wszystkim DBS check przeprowadza się tylko na żądanie pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy w przypadkach ustalonych przepisami prawa brytyjskiego.
Drugą różnicą jest to, że DBS check wydaje się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta