Rynek i państwo muszą współpracować
rozmowa | Edwin Milewski, dyrektor zarządzający Pozyczkaplus.pl oraz Smartpozyczka.pl.
Gospodarka w ogóle może dobrze funkcjonować, gdy polityka nie ma zrozumienia dla jej mechanizmów?
Edwin Milewski: Racjonalni ekonomiści od dawna wiedzą, że gospodarka rynkowa funkcjonuje najlepiej tam, gdzie opiera się na rzetelnym i wolnym rynku. Rynek i państwo powinny być wobec siebie komplementarne, a nie konkurencyjne. Historia nie zna zbyt wielu przypadków rozwoju gospodarczego bez współistnienia mechanizmu rynkowego z państwem. W minionych epokach mieliśmy różne zestawienia tych dwóch superkategorii, różne były proporcje, siły ich oddziaływania, co wynikało z odmiennych uwarunkowań i nietożsamych wartości, ale zawsze próbowały iść w parze. Również dzisiaj gospodarowanie nad projektem ustawy dotyczącej ochrony klientów firm pożyczkowych powinno iść uczciwie w parze wobec konsumentów a także przedsiębiorców, którzy nie będą działać na rynku poniżej progu opłacalności. Takie właśnie ryzyko niesie ze sobą zapis ustawy o wprowadzeniu maksymalnego limitu całkowitego kosztu kredytu.
Jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za tymi zapisami?
Jeżeli zapisy ustawy przyjęte w maju 2014 roku przez Radę Ministrów nie mają faktycznego uzasadnienia bądź opierają się na błędnych analizach i pozostawiają pole manewru do ich omijania dla kredytodawców oferujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta