Renta rodzinna należy się wdowie także po niewiernym mężu
uprawnienia | Świadczenie po zmarłym małżonku można uzyskać nawet, gdy przed śmiercią pozostawał w konkubinacie. Inne adresy zamieszkania i odrębne gospodarstwa domowe nie przesądzają, że ustała wspólność małżeńska.
Ryszard Sadlik
Czy wdowa może uzyskać rentę rodzinną, gdy zmarły mąż faktycznie pozostawał z konkubinacie z inną kobietą? Bardzo wiele zależy od tego, czy między małżonkami nadal istniała wspólność małżeńska.
Zasady uzyskiwania prawa do renty rodzinnej przez członków rodziny zmarłego określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 1440 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Zgodnie z jej art. 70 renta rodzinna należy się wdowie pod warunkiem, że ukończyła określony wiek, utraciła zdolność do pracy albo sprawuje opiekę nad dziećmi.
Dodatkowy wymóg
Te warunki wystarczają, gdy wdowa pozostawała ze zmarłym we wspólności małżeńskiej. Natomiast wobec kobiety, która mimo trwania małżeństwa nie była w takiej wspólności ze zmarłym mężem, ustawodawca postawił w art. 70 ust. 3 ustawy emerytalnej dodatkowy wymóg. W chwili śmierci męża musi ona mieć z jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta