Etat na urlopie zakłóca rachunki
ŚWIADCZENIA | Matka, która wraca do firmowych obowiązków w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, zyskuje odrębny tytuł do ubezpieczenia chorobowego. Może więc nabyć prawo do kolejnego zasiłku.
Radosław Kaczmarek
- Nasza pracownica, zatrudniona na cały etat od 2 stycznia 2015 r., przebywa na urlopie rodzicielskim płatnym zasiłkiem w wysokości 80 proc. podstawy. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 3106,44 zł. Od 1 do 28 lutego kobieta pracuje na 1/4 etatu i otrzymuje 1000 zł miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie pracownica przedstawiła zwolnienie lekarskie od 22 lutego do 7 marca br., gdyż opiekuje się chorym dzieckiem. Jak w tej sytuacji ustalić wysokość zasiłku opiekuńczego i za jaki okres? – pyta czytelniczka.
Z tytułu pracy podjętej w czasie urlopu rodzicielskiego pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy od 22 do 28 lutego 2015 r. Podstawę jego wymiaru stanowi pełne miesięczne wynagrodzenie kobiety za luty 2015 r. Natomiast po zakończeniu wykonywania pracy w czasie urlopu rodzicielskiego, tj. od 1 do 7 marca br., pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego. Od tego dnia przysługuje jej zasiłek macierzyński w pełnej wysokości. Zasiłek opiekuńczy przysługuje bowiem nie dłużej niż do ostatniego dnia okresu, przez który zatrudniona łączy pracę z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego.
Powrót do działania
Matka, która na dzień porodu podlega ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu etatu, ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Gdy urodziła jedno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta