Są dwa sposoby obrony przed oszczerstwami
PROCEDURA | Jeśli dobro osobiste przedsiębiorcy zostaje zagrożone cudzym działaniem, może on żądać jego zaniechania, złożenia odpowiedniego oświadczenia, a nawet pieniędzy. Ma także prawo domagać się orzeczenia sankcji karnej wobec naruszyciela.
Wyobraźmy sobie, że nasz czytelnik jest wspólnikiem spółki jawnej. Kilka dni temu jeden z kontrahentów wystosował do innego klienta tej spółki (właściciela dużej firmy budowlanej) pismo (z 30 stycznia 2015 r.), w którym zawarł stwierdzenie, że „..., tacy oszuści jak ci z BETA Przedsiębiorstwo Budowlane Michał Iksiński sp.j. nie powinni funkcjonować na rynku, my rezygnujemy z wątpliwej jakości usług tej spółki, Panu radzę to samo, zanim Pana firma będzie miała przez nią kłopoty finansowe". Ten klient następnie, powołując się na treść tego pisma i załączając go do korespondencji, poinformował wspólników zainteresowanej sp.j., że – w tej sytuacji – nie może zlecić jej jako podwykonawcy wykonania posadzki przemysłowej w dużej hali (choć pierwotnie miał taki zamiar, był już nawet przygotowany projekt umowy, który przesłał na maila do akceptacji), bo nie chce ryzykować. Wartość zlecenia wynosiła 100 tys. zł brutto. Czy przysługują tej sp.j. jakieś środki obrony przed takimi oszczerstwami?
Nie istnieje zamknięty katalog dóbr osobistych. W art. 23 kodeksu cywilnego wskazany jest on jedynie przykładowo. Wprawdzie dosłowne brzmienie cytowanej normy sugeruje, że dotyczy ona tylko osób fizycznych, jednak zarówno powołany artykuł, jak i następny (tj. art. 24 k.c.) ma zastosowanie także do osób prawnych. Poprzez odesłanie z art. 43 k.c. mianowicie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta