Kosztowna zwłoka w wypłacie pensji
ROSZCZENIA | Zła sytuacja finansowa firmy nie usprawiedliwia opóźnienia z zapłatą wynagrodzeń. Jeśli zatrudniony poniesie z tego powodu szkodę, może pozwać pracodawcę o odszkodowanie.
Ewa Drzewiecka
Pracodawca musi wypłacać pensje w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy, np. w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania (art. 86 § 1 kodeksu pracy). Jeżeli nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy (przy zatrudnianiu mniej niż 20 pracowników), określa miejsce, termin i czas wypłaty poborów w tzw. obowiązkowej informacji o porządku pracy (art. 29 § 3 k.p.).
Wskazane z góry
Wynagrodzenia należy wypłacać co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry ustalonym terminie (art. 85 § 1 k.p.). Przy czym miesiąc nie oznacza tu miesiąca kalendarzowego, lecz 30 kolejnych dni, z których ostatni nazwą lub datą odpowiada pierwszemu (art. 112 i 114 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Pracodawca musi zatem wyznaczyć stały, miesięczny cykl obrachunkowy.
Składniki płacy przysługujące podwładnym za okresy dłuższe niż miesiąc (premie, udział w zysku itd.) wypłaca się z dołu, w terminach określonych w przepisach płacowych przewidujących te świadczenia (np. w regulaminie wynagradzania). Natomiast wynagrodzenie płatne miesięcznie zatrudnieni powinni otrzymywać za dany miesiąc z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta