Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy pisma trzeba doręczać każdemu z małżonków

17 marca 2015 | Administracja | Anna Puszkarska
Anna Puszkarska
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska

Adresując przesyłkę przeznaczoną dla strony postępowania, organ powinien wskazać ją jako indywidualnie określonego adresata, wobec którego dokonywana jest czynność doręczenia. Doręczanie pism i decyzji łącznie obojgu współmałżonkom należy uznać za nieprawidłowe.

Problem

Po zgłoszeniu przez oboje małżonków wykonywania robót budowlanych starosta wniósł sprzeciw, uznając, że wymagane jest pozwolenie na budowę. Decyzja w tej sprawie, adresowana do obojga małżonków, została przesłana w jednym egzemplarzu na ich wspólny adres i odebrana na poczcie przez jedno z nich. Czy drugi małżonek, który nie otrzymał tej decyzji, może podnosić, że mu jej nie doręczono?

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 40 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) pisma doręcza się stronie, a gdy strona działa przez przedstawiciela – temu przedstawicielowi. W sprawie wszczętej na skutek podania złożonego przez dwie lub więcej stron pisma doręcza się wszystkim stronom, chyba że w podaniu wskazały jedną jako upoważnioną do odbioru pism (art. 40 § 3 k.p.a.).

W art. 42 k.p.a. przewidziano, że pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy. Pisma mogą być doręczone również w lokalu organu administracji publicznej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. W razie niemożności doręczenia pisma w taki sposób, a także w razie koniecznej potrzeby pisma doręcza się w każdym miejscu, gdzie zastanie się adresata. W przypadku nieobecności adresata pismo doręcza się także, za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10092

Wydanie: 10092

Spis treści
Zamów abonament