Kiedy nauczyciel może wystąpić o pomostówkę
Świadczenia | Z emerytury pomostowej mogą skorzystać wykonujący pracę o szczególnym charakterze. Wśród nich są nauczyciele zatrudnieni w placówkach wymienionych w specjalnym wykazie.
Monika Bugaj-Wojciechowska
Za pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze uważa się tych, którzy są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przy zajęciach wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. W punkcie 21 wykazu zostały wyliczone prace nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych, zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Z emerytury pomostowej mogą zatem skorzystać tylko nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w wymienionych wyżej placówkach. Ich praca została uznana za wymagającą szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, której możliwość należytego wykonywania zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Konieczne warunki
Przyznanie prawa do emerytury pomostowej zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:
- urodzenia się po 31 grudnia 1948 r.,
- osiągnięcia wieku co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn,
- udowodnienia okresu pracy o szczególnym charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta