E-mail z wypowiedzeniem skuteczny jak pismo
DOKUMENTY | Wypowiedzenie drogą elektroniczną jest prawidłowe, jeśli szef opatrzy je bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.
- Czy wypowiedzenie umowy o pracę pracodawca może wysłać e-mailem? – pyta czytelnik.
Tak, ale musi przy tym spełnić kilka warunków.
Wypowiedzenie umowy o pracę najczęściej wręcza się pracownikowi osobiście lub wysyła pocztą. Pracodawcy zastanawiają się, czy wypowiedzenie wysłane pocztą elektroniczną (na wskazany przez pracownika adres e-mail) będzie skuteczne.
W jakiej formie
Na podstawie art. 30 § 3 kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Ponadto ma ono zawierać wszystkie elementy wymienione w art. 30 § 4 i 5 k.p. Zgodnie z tym przepisem w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu powinno być pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. W oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy zawartej na czas nieokreślony trzeba także wskazać przyczynę uzasadniającą wymówienie.
Sąd Najwyższy w uchwale z 2 października 2002 r. (III PZP 17/02) stwierdził, że „doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 k.p., ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p.". W uzasadnieniu tej uchwały SN wskazał, że „skuteczność oświadczenia woli (w zakresie wypowiedzenia umowy o pracę) zależy od zachowania formy, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta