„Rzeczpospolita” radzi
Czy chory policjant jest chroniony przed zwolnieniem
- Policjant został zwolniony za spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, czyli z uwagi na oczywistość popełnienia czynu o znamionach przestępstwa określonego w art. 178a kodeksu karnego. Decyzja o jego zwolnieniu zapadła bardzo szybko, mimo że policjant zaraz po wypadku trafił do szpitala i nie mógł czynnie uczestniczyć w postępowaniu, którego celem miało być jego zwolnienie ze służby. Czy udział policjanta w tym postępowaniu faktycznie nie jest konieczny?
W pytaniu poruszono dwie istotne kwestie. Pierwsza dotyczy ochrony stosunku służbowego w czasie choroby funkcjonariusza. Faktycznie taka ochrona, w niektórych sytuacjach, policjantowi przysługuje. Jednak nie zawsze. Zgodnie, bowiem art. 43 ust. 1 uop zwolnienie policjanta ze służby na podstawie art. 38 ust. 4 oraz art. 41 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 pkt 1 i 4 nie może nastąpić przed upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, chyba że policjant zgłosi pisemnie wystąpienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta